UDG, bir grup gönüllü genç tarafından 2017 yılında Ankara merkezli kurulan, toplumsal birliktelik, yardımlaşma ve sosyal uyum amacıyla gönüllülük esasına göre çalışan bir STK (Sivil Toplum Kuruluşu)’dur.
“Ben de Damladaş olmak istiyorum.” diyorsan bu site üzerinden, “Damla Ol” kısmındaki formu doldurarak aramıza katılabilirsin. Sonrasında, bulunduğun ildeki ya da ülkedeki Damla Temsilciliğimiz sana, bizimle paylaştığın iletişim kanalları aracılığıyla ulaşır ve gerekli bilgilendirmeleri yapar.
Faaliyetlerimize gönüllü olmanın tek koşulu, iyi düşünmek ve iyilik adına “Ben de varım!” diyebilmektir. (Yaş, cinsiyet, ırk gönüllülükte bir ölçüt olamaz.) Bunu ifade eden herkes Damladaş olabilir.
Kayıt olduktan sonra temsilciliklerimizin haberleşme gruplarına dahil olarak ya da sosyal medya haberlerini ve duyurularını takip ederek faaliyetlere katılabilirsin.
Katılım tamamen ücretsizdir.
Buraya tıklayarak temsilciliklerimizi görebilirsin.
Öncelikle; Damla Gönüllülük Hareket’ine (Ulusal Damla Programları'na) katılmış olmak gerekmektedir. Bunun yanında, açılması planlanan ilde Damla Gönüllülük Hareketi’ne (ulusal programa) katılmış yeterli sayıda gönüllü bulunması, ortak çalışma duygusunun geliştiği bir grup oluşturmak, gönüllülüğün getirmiş olduğu sorumlulukları üstlenmek için gerekli özveriye sahip olmak aranılan şartlar arasındadır. Bunla ilgili detaylı bilgiyi program koordinatöründen ya da bize ulaşarak edinebilirsin.
Damla Gönüllülük Hareketi (eski adı ile Damla Projesi) Gençlik ve Spor Bakanlığına ait, 2014 yılından beri faaliyette olan bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu proje sonrasında katılımcı gençler UDG’yi kurmuşlardır. Damla Gönüllülük Hareketi bakanlık projesi iken Uluslararası Damla Gönüllüleri (UDG) ise bağımsız bir dernektir ve Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurumları ve özel kurumlarla proje ve faaliyetler yürütmektedir.

UDG, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın projelerine saha desteği veren bir kurumdur ancak bakanlığa bağlı değildir. İçişleri Bakanlığı mevzuatlarına uygun kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

UDG, öğretmenlerimizin her zaman yanındadır ancak kuruluş amaçları itibariyle UDG bir yardım kuruluşu değildir. Bu nedenle köy okulları ya da diğer kişi ve kurumlar için planlı bir yardım çalışması yoktur.