Proje Yılı 2019 - ...

Komşum Gönüllülük Hareketi

Koordinatör : Reyhan Çomak

Komşum Gönüllülük Hareketi Nedir?

Komşum Gönüllülük Hareketi Projesi, gönüllü gençlerin, farklı öğünlerde yemek tüketimi sonunda artan (tüketilemeyen) yemekleri talep edenlere ulaştırması ve gönüllü olarak sosyal sorumluluk faaliyetlerinde bulunması, gençlerin yürütme ve yönetme süreçlerini planlaması, gönüllü kültürünün gençler arasında yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Bu yolla yemek israfını önlemek ve talep eden kişilerin sıcak yemeğe erişimini arttırılması hedeflenmektedir. Halihazırda Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtlarda yürütülmekte olan projenin, kademeli olarak bakanlığa bağlı diğer kurum ve kuruluşlarda, daha sonra diğer kamu kurum ve kuruluşlarında ve yeme-içme hizmeti sağlayan işletmelerde uygulamaya konulması planlanmaktadır.

Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yönlendirmesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle harekete geçen proje ile birlikte yemek israfı engellenmekte; aynı zamanda sıcak yemek ihtiyacı olan vatandaşların gençler aracılığıyla bu yemeklerden faydalanabilmesi sağlanmaktadır.  

Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle, Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü, Gönüllülük Federasyonu, Uluslararası Damla Gönüllüleri Derneği, Spor Toto Spor Kulübü Derneği, Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Proje Kapsamında Neler Yapılmaktadır?

Komşum Gönüllülük Hareketi Projesi kapsamında olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı yükseköğrenim öğrenci yurtlarında öğrenciler için hazırlanan; ancak yemek saati bitiminden önce tüketilmeyerek dağıtım kazanı dibinde kalan artan gıdalar; gıda güvenliği gözetilerek yurtlarda kalan gönüllü öğrenciler tarafından paketlenir ve talep eden bireylere ulaştırılır.

Şuan 1. aşama olarak GSB yurtlarında uygulanmakta olan projenin ilerleyen aşamalarında bakanlığa bağlı diğer kurum ve kuruluşlarında, daha sonra diğer kamu kurum ve kuruluşlarında ve yeme-içme hizmeti sağlayan işletmelerde uygulamaya konulması planlanmaktadır.

Projenin Bir Akşamı Nasıl Geçiyor?

Proje Hangi Yurtlarda Uygulanmaktadır?

Projenin uygulandığı illere aşağıdaki tablodan erişebilirsiniz. 

Tabloyu düzgün görüntüleyemiyorsanız tıklayınız.